Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj, na kogo oddałbyś (oddałabyś) swój głos?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Perspektywy na lepsze jutro

Strona główna » Aktualności » Perspektywy na lepsze jutro

„Zawiercie. Perspektywy na lepsze jutro” – to tytuł konferencji podczas której zewnętrzni eksperci z dziedzin społeczno – gospodarczych poszukiwali rozwiązań pozwalających tworzyć miejsca pracy i gospodarczo rozwijać miasto. Zdaniem ekspertów po czasie budowania solidnych podstaw czas na promowanie walurów turystycznych i inwestycyjnych miasta. Z kolei w panelu poświęconym tematyce służby zdrowia poszukiwano odpowiedzi na pytanie jak radzić sobie z jej problemami?

Zaproszenie prezydenta Ryszarda Macha do udziału w dyskusji przyjęli: Grzegorz Napieralski (SLD), Janusz Korwin – Mikke, poseł Piotr Chmielowski (Ruch Palikota), eksperci Business Centre Club, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Instytutu Sobieskiego, Fundacji Republikańskiej oraz przedstawiciele biznesu. 

- Patrząc na miasto na tle innych samorządów widać, że mamy te same problemy: bezrobocie, ochrona zdrowia, zmniejszająca się liczba mieszkańców. Państwo, jako eksperci w tych obszarach patrzycie na to z perspektywy kraju. Dlatego chcemy również od Państwa usłyszeć w jakim kierunku zmierza Zawiercie i co powinniśmy jeszcze zrobić, żeby było lepiej – rozpoczął dyskusję prezydent miasta. 

Eksperci i politycy szczególny nacisk w rozmowie położyli na dobre zarządzanie miastem. - Bardzo dobrym pomysłem Zawiercia jest realizacja Strategii Rozwoju 2025 plus, bo to jest budowanie strategii na przyszłość. Dobrze, że jest wizja i cel, do którego miasto chce dążyć. Oczywiście trzeba szukać inwestorów w kraju i zagranicą, ale należy także promować rodzinny biznes, bo tak przecież powstawały wielkie sieci międzynarodowe. Firmy globalne też powstawały gdzieś, kiedyś i to się udało - podkreślił Grzegorz Napieralski.

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówił także o zawierciańskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, którą odwiedził tuż przed konferencją. – Uważam, że takie strefy – i to nie koniecznie specjalne strefy ekonomiczne – a takie jak wasza, utworzona w ramach samorządu, powinny być tworzone w wielu gminach. Takie miejsca przeznaczone pod inwestycje, z uzbrojeniem, drogą – to miejsce ma ogromny potencjał – zauważył Grzegorz Napieralski. 

Z kolei o potrzebie dużej promocji Zawiercia mówiła Dominika Staniewicz z BCC. - Przed przyjazdem tutaj wpisałam do wyszukiwarki główne hasła Zawiercia. Wyniki tych poszukiwań nie były zadawalające, a chciałam dowiedzieć się czegoś o inwestycjach, ścieżkach rowerowych i o innych tutejszych atrakcjach. To są hasła wprost płynące ze strategii, która jest bardzo obiecująca na przyszłe lata, gdyż pokazuje kierunek zarządzania. Zawiercie musi postawić na mocną promocję, tak by mieszkańcy Warszawy wiedzieli, że mogą wziąć rower do pociągu i w ciągu dwóch godzin wysiąść na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej - powiedziała ekspertka Business Center Club do spraw rynku pracy.

Swojego zachwytu walorami okolicy nie kryła również profesor Elżbieta Mączyńska-Ziemacka. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zauważyła, że turystyka może być impulsem do rozwoju gospodarczego. Zdaniem szefowej PTE, wokół już dobrze prosperującej bazy mogłyby tworzyć się pensjonaty, punkty gastronomiczne, firmy organizujące atrakcje dla turystów. – Szkoda również, że w tej sprawie śpi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które nie potrafi wypromować walorów turystycznych Polski w Europie i na świecie – powiedziała. 

Profesor Mączyńska-Ziemacka odniosła się również do trudnej sytuacji ekonomicznej kraju. - Na świecie trwa offshoring czyli wyprowadzanie przedsiębiorstw za granicę, ale także rozpoczyna się proces reshoringu czyli zaczyna się z powrotem przyciągać te zakłady. Trzeba się do tego przygotowywać i zacząć się zastanawiać jak ratować ten przemysł, który istnieje, a nie jak zamienić go w usługi. Natura nie znosi dysproporcji, natura lubi równowagę, dlatego dobrze jeśli mamy wszystkiego po trosze. W literaturze ekonomicznej są cztery zasady gwarantujące sukces, każda z osobna jest banalna, ale razem gwarantują sukces. Są to: mieć produkt, którego inni nie mają i tutaj można wykorzystać zamki i piękne okolice, druga zasada to mieć produkt na który jest zapotrzebowanie, a przecież na rzeczy atrakcyjne zawsze jest zapotrzebowanie, trzecia zasada to taka, że produkt nie musi być wyceniony przesadnie drogo i na końcu trzeba przy niskiej cenie pokryć koszty i zapłacić pośrednikowi – powiedziała.

- Ogromną winę za to co dzieje się w kraju, w wielu miastach i gminach – w tym za to co się dzieje w Zawierciu ponosi Rząd RP. Spójrzmy na te przekręty na podatku VAT w hutnictwie. Na tym cierpi wasza huta CMC. Choć związkowcy, samorządowcy, organizacje hutnicze od dawna roztaczają przed premierem czarne wizje, to do tej pory nic się nie zmieniło. Teraz dopiero podjęto starania, ale ich wdrożenie potrwa przynajmniej pół roku. Przez tą opieszałość hutnicy tracą pracę – grzmiał Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. W podobnym tonie wypowiadał się radny Sejmiku Województwa Michał Wójcik, który fatalnie ocenił obóz rządowy Donalda Tuska. Zdecydowanie ostrzej o ekipie rządowej, ale i o całym systemie polityczno – gospodarczym przez który cierpią obywatele wypowiadał się Janusz Korwin-Mikke. Według niego receptą na sukces jest dojście do władzy ruchu liberalnego. 
Podsumowując dyskusję prezydent Ryszard Mach podziękował ekspertom za obecność. – Dostaliśmy dziś solidną dawkę pochwał, była także krytyka. Musimy to wszystko teraz przeanalizować i wyciągnąć stosowne wnioski. Na pewno musimy postawić na jeszcze większą promocję turystyczną i gospodarczą naszego miasta. Na promocję tego, co już w mieście zbudowaliśmy. – powiedział prezydent. 

Podczas drugiego panelu – poświęconego ochronie zdrowie - jego uczestnicy skupili się na sytuacji Szpitala Powiatowego w Zawierciu. W temat restrukturyzacji oraz inwestycji ekspertów wprowadził mec. Konrad Pogoda.

Główną kwestią poruszą przez ekspertów był „ogon” jaki ma za sobą szpital, w postaci zadłużenia. Docenili pomoc finansową, jakiej udzieliła Gmina Zawiercie w postaci poręczenia kredytu. Zastanawiano się również czy warto przekształcać zawierciańską placówkę z Zespołu Opieki Zdrowotnej w spółkę prawa handlowego. Jako jednym z argumentów na taki ruch, podano możliwość włączenia do oferty medycznej specjalistycznych usług niedostępnych w regionie. Jednak nic nie wskazuje, by zdecydowano się na takie przekształcenie, gdyż sytuacja szpitala poprawia się. 

Eksperci doradzili również by skorzystać z outsourcingu między innymi w kwestii wyżywienia. Zaproponowali by zwiększyć w tym roku wydatki na kupno sprzętu medycznego, gdyż prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie zwiększony podatek na jego zakup. Na dodatek, wszystko wskazuje również na to, że budżet NFZ na rok 2014 będzie aż o 2 mld zł niższy od obecnego. 

Jak przyznał Starosta Rafał Krupa, dyskusja była bardzo rzeczowa i niektóre porady powinny znaleźć zastosowanie w zawierciańskiej placówce. Dużo bardziej sceptycznie odniósł się jednak do sytuacji panującej pomiędzy władzą centralną, a jednostkami samorządowymi. - Gdybyśmy czekali na pomoc Państwa to szpitala prawdopodobnie byśmy już nie mieli. Przepisy nam utrudniają, a nie pomagają. Jednak poradziliśmy sobie lokalnie” – podsumował Starosta Zawierciański. 

Również pozostali uczestnicy konferencji mieli wiele zastrzeżeń i zgodzili się z twierdzeniem, że Państwo ma pomagać, a nie przeszkadzać. Przepisy powinny być proste i przejrzyste, tymczasem w wielu przypadkach są niezrozumiałe – mówili zgodnie podczas wspólnej dyskusji ekspertów w obydwu paneli.

czytano: 1132 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2013-05-19 13:05:27

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 1

 • zawierciak data dodania: 2013-06-01 10:11:40

  W większości przypadków tak politycznych jak gospodarczo - ekonomicznych to od dawna wielu ekspertów i polityków ma znakomite pomysły i rozwiązywanie problemów to dlaczego za władzy każdej z opcji jest tak jak zwykle.No to kto ma to zmieniać, aby władzom lokalnym ułatwić, poprawić funkcjonowanie na rzecz swojego środowiska ????.

Ogłoszenia
 • Mechanik , ...

  Wrz 13, 2018

  Emtor Spółka z o.o. wyłączny ...

 • Schody Rintal: ...

  Wrz 7, 2018

  Rintal Polska, wiodący producent schodów ...

 • POZYCZKI ...

  Wrz 2, 2018

  Oferujemy pozabankowe finansowanie dla kazdej ...

 • Zespół ...

  Sie 21, 2018

  Zespół muzyczny SELECT składa się ...

 • opiekunka

  Sie 21, 2018

  Szukam opiekunki do rocznego dziecka.Wymagane ...

 • POZYCZKI ...

  Sie 12, 2018

  Zajmujemy sie pozabankowym finansowaniem dla ...

 • KUPIĘ ...

  Sie 11, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

 • Skup ...

  Lip 10, 2018

  Zarządzanie Kryzysowe to nasza specjalność od ...

 • Przewóz ...

  Lip 3, 2018

  Organizowanie transportu Aut/Maszyn ...

 • KUPIE WOJSKOWE ...

  Cze 21, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna