Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Zobacz swojego belfra

Strona główna » Aktualności » Zobacz swojego belfra

Nie jest to zaproszenie na facebookowe strony nauczycieli i zachęta do zapoznania się z ich internetowymi profilami. To zaproszenie do galerii sztuki ZAWartE MOK „Centrum” w Zawierciu, gdzie jeszcze do 17 listopada zwiedzić można wystawę „Nauczyciel to Twórca”.

Wystawa, na której prezentowane są dzieła 31 nauczycielek i nauczycieli zawierciańskich szkół i placówek wychowawczo-opiekuńczych, zarówno wciąż czynnych zawodowo, jak cieszących się emeryturą (jeśli ktokolwiek w kraju cieszy się z emerytury?) jest pierwszą na taką skalę ekspozycją pokazującą artystyczne pasje naszych pedagogów. Niektórzy z nich mieli już w MOK „Centrum” swoje wystawy indywidualne, ale – jak podkreślały pomysłodawczynie projektu, Jolanta Danecka i Dorota Pytli k– prezes zawierciańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – chodziło o bardzo szeroką konfrontację różnych pokoleń, różnych stylów i technik, o pokazanie potencjału twórczego zawierciańskich nauczycieli w ramach tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
I to na pewno się udało. Na dwóch poziomach galerii szef galerii Andrzej Borkiewicz rozmieścił ponad 150 obiektów: obrazów, grafik, rysunków, kolaży, szkła artystycznego, wyrobów rękodzieła artystycznego, fotografii, także w technice analogowej, a także przykłady wydawnictw, których autorami i redaktorami są zawierciańscy nauczyciele. Scenariusz wystawy, mimo różnorodności i wielości prac, jest spójny i osiągnięcie tego efektu było najtrudniejsze.
- Dostaliśmy ok. 250 prac. Teoretycznie można je było „upchnąć” na tych 400 metrach kwadratowych, ale wówczas powstałby nieznośny chaos wizualny. Dokonaliśmy wyboru tak, aby każdy autor pokazał to, co dla niego najbardziej charakterystyczne, najlepsze także w sensie artystycznym. Przyznaję jednak, że nie było to łatwe, bo trzeba było zachować proporcje i połączyć harmonijnie dzieła o bardzo wysokich walorach z pracami tworzonymi bardziej z potrzeby ducha, z pasji tworzenia niż według akademickich receptur. Oprócz tego pokazaliśmy 3 pejzaże Józefa Palmego i dwa portrety Józefa Wolnego - nieżyjących, zgoła legendarnych nauczycieli sztuki w zawierciańskich szkołach - wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów. To bardzo ważne, aby przypominać takie nazwiska, aby o nich nie zapominać. Sam byłem uczniem prof. Wolnego, a wśród wystawiający artystów i uczestników wernisażu spotkałem wiele osób, dla których te nazwiska są synonimem mądrości, wrażliwości i talentu. Najfajniejsze jednak jest to, że wystawę zwiedzają uczniowie i na swoich belfrów uczą się patrzeć inaczej – skomentował projekt Andrzej Borkiewicz.
A folderze wystawy napisał też:
„Polonista nie musi ograniczać się do klasówek na temat martyrologicznych wątków
w literaturze, a historyk nie musi się rozwodzić nad przebiegiem bitwy pod Grunwaldem.
Pomogą Grottger i Matejko. Matematyk wcale nie musi z potem na czole tłumaczyć
zawiłości stereometrii - wystarczy pokazać kilka kubistycznych płócien. Fizyk najlepiej
zrobi, gdy na lekcjach podstaw optyki sięgnie po impresjonistów i pointelistów. Nauczyciel wychowania fizycznego może w swoim pokoju postawić kopię rzeźby Myrona sprzed dwóch i pół tysiąca lat, przedstawiającą słynnego dyskobola. Sztuka i edukacja to siostry!”

 

czytano: 1805 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2013-10-28 08:30:29

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • Samochody do ...

  Gru 1, 2018

  Wynajem samochodów do ślubu z kierowcą, ...

 • Technik ...

  Mar 9, 2018

  Emtor Spółka z o.o. wyłączny ...

 • Kupię ...

  Lis 18, 2015

  Kupię Mercedesa 124 W124 w124 190 W201 Skup ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna