Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
  • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
  • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
  • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Krążek chóralny Capelli Vartiensis już wkrótce

Strona główna » Aktualności » Krążek chóralny Capelli Vartiensis już wkrótce

Grupa Capella Vartiensis z pewnością od razu skojarzy się wielu melomanom z muzyką chóralną - i będą mieli rację. Od ponad dziesięciu lat zawierciański chór Capella Vartiensis, mający swoją siedzibę w MOK „Centrum” w Zawierciu, występuje z koncertami muzyki chóralnej, a także bierze udział w konkursach i festiwalach w Polsce i poza granicami kraju.
 

Występy to jednak niezwykle ulotna forma muzyczna. Jeśli nikt ich nie nagra, dźwięki w końcu ulatują z pamięci… Najczęściej pozostają tylko wspomnienia uczestników muzycznej uczty i czasem zdjęcia. Dlatego też dyrygent chóru, pan Leopold Stawarz, postanowił poszukać sposobu, aby tę ulotność zatrzymać w jakiejś formie i tak powstał pomysł nagrania płyty. Od pomysłu do realizacji upłynęło trochę czasu, wypełnionego poszukiwaniem sponsora, studia nagrań i miejsca, gdzie zrealizowano by przedsięwzięcie.
 

Wysiłki pana Stawarza zostały zwieńczone sukcesem, znalazł się bowiem sponsor, który zdecydował się wyłożyć fundusze na płytę chóru. Nagranie sfinansowała firma Rathdowney Polska Sp. z o.o., która jest oddziałem kanadyjskiej firmy Rathdowney Resources Limited. Nagrywany koncert odbył się w zaprzyjaźnionej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Marciszowie, gdzie proboszcz, ksiądz doktor Henryk Niemiec, zawsze wita chór z otwartymi ramionami. Nad samym nagraniem zaś czuwał Rafał Nowak (S-TONE STUDIO Rafał Nowak).     
 

Jest to już druga w tym roku płyta, wydana przez jeden z zespołów, prowadzonych przez pana Stawarza. Na pierwszym krążku można usłyszeć w repertuarze rozrywkowym członków grupy Fatamorgana, którzy zasilają również szeregi chóru Capella Vartiensis. Wystąpili oni także w drugim nagraniu. Druga płyta – typowo chóralna – zawiera utwory sakralne, ale są na niej również piosenki tradycyjne z Węgier, Hiszpanii i Francji, a także utwory rozrywkowe. Repertuar na płytę przygotowywany był tak, aby każdy słuchacz znalazł coś dla siebie.    
Płyta Capelli Vartiensis będzie dostępna po nowym roku przy okazji koncertów chóru oraz w MOK „Centrum” w Zawierciu. Czekamy również na koncert promujący krążek, który również planowany jest w nowym roku kalendarzowym.

 

czytano: 1796 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2013-12-28 12:48:01

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna