Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
  • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
  • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
  • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Kolędowanie z Capellą Vartiensis i Przyjaciółmi

Strona główna » Aktualności » Kolędowanie z Capellą Vartiensis i Przyjaciółmi

Druga połowa stycnia to okres, który obfitował w muzyczne wydarzenia. Za sprawą kilku chórów mieszkańcy Zawiercia i okolic spędzili czas w miłej, jeszcze kolędowo-świątecznej atmosferze.
 

W sobotę 18. stycznia ksiądz dr Henryk Niemiec gościł w swojej parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Marciszowie chór archikatedry w Częstochowie Basilica Cantas pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, zawierciański chór Capella Vartiensis oraz chór działający przy MDK w Myszkowie pod dyrekcją Leopolda Stawarza, a także chór Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu pod dyrekcją Barbary Czajkowskiej. Współgospodarzem spotkania był chór parafialny pod dyrekcją Kingi Roch.
Publiczność, jak zawsze w tej gościnnej parafii, dopisała. Chóry wykonały kolędy tradycyjne oraz kilka tych mniej znanych. Widzowie mieli okazję również włączyć się w śpiew, z czego bardzo chętnie skorzystali. Ponadto w czasie koncertu miał miejsce niezwykły eksperyment. Publiczność w idealnej ciszy obserwowała spontaniczną fuzję chórów, które pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego zaśpiewały kolędę „Niemowlątko na słomie”. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, ale udało się i po wybrzmieniu ostatnich dźwięków utworu kościół wypełniły gromkie brawa.
Finał spotkania był zaskoczeniem również dla samych wykonawców, ponieważ w chwili, gdy wszystkie chóry ustawiły się przed ołtarzem, by zaśpiewać wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”, okazało się, że razem liczą około stu osób! Nie zabrakło również imieninowych życzeń wokalnych dla księdza proboszcza, do wyśpiewania których włączyli się parafianie. Po zakończeniu spotkania wszyscy wokaliści zostali zaproszeni na poczęstunek do marciszowskiej remizy strażackiej.
 

W niedzielę 19. stycznia chór Capella Vartiensis wystąpił z programem kolędowym na scenie MOK „Centrum” w Zawierciu. Było to spotkanie promujące płytę nagraną niedawno przez zawierciański chór. Tym razem grupa zaśpiewała w koncercie wraz z chórem Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu. Publiczność miała okazję wysłuchać również kilku utworów z płyty chóru, którą można było zakupić wraz z biletem wstępu.

Nagranie wspomnianej płyty nie miałoby miejsca, gdyby nie sponsorzy całego przedsięwzięcia, firmy: HDI Rathdowney Polska Sp. z o.o., której głównym celem jest poszukiwanie nowych złóż metali podstawowych (cynku i ołowiu), występujących na terenie południowej Polski, oraz firma Drob-Steel Sebastian Drobniak, zajmująca się zakupem, przerobem i sprzedażą złomu stalowego oraz metali kolorowych. Wśród sponsorów znalazł się również ksiądz dr Henryk Niemiec, proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli, gdzie odbyło się nagranie utworów znajdujących się na krążku. Wspomnianą płytę można zakupić w kasie MOK „Centrum” w Zawierciu.    

 

czytano: 1609 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2014-01-27 10:14:47

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna