Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Czy uważasz, że wydawanie setek tysięcy złotych z kasy miasta na Tour Pologne jest zasadne?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Częstochowa: Nad Wartą powstaje miejski ogród. Tworzy go Galeria Jurajska

Strona główna » Aktualności » Częstochowa: Nad Wartą powstaje miejski ogród. Tworzy go Galeria Jurajska

Przy Galerii Jurajskiej rozpoczął się właśnie ostatni etap prac nad modernizacją bulwarów Warty. Potrwają do końca maja. Ich efektem ma być nowoczesna, zielona strefa wypoczynku nad rzeką, pierwsza taka w mieście.

Galeria Jurajska tworzy strefę wypoczynku nad Wartą. Ruszył właśnie ostatni etap prac budowlanych rozpoczętych późnym latem  2017 roku. Potrwa on do końca maja. Na powierzchni ponad 8,5 tys. m kw. powstanie nowoczesny bulwar z miejskim ogrodem. Jego otwarcie planowane jest na czerwiec.

 Jak zapowiada Jurajska, po modernizacji bulwaru powstanie m.in. 1,3 tys. m kw. ścieżek i alei, mające ponad 300 m kw. place zabaw dla małych i starszych dzieci oraz liczący sobie ponad 500 m kw. plac główny, na którym stanie m.in. fontanna w formie tzw. „mokrego chodnika” ze strzelającym w górę strumieniem wody oraz płytka sadzawka.

Całą przestrzeń wypełnią specjalnie dobrane drzewa liściaste mające rozłożyste korony, ozdobne gatunki krzewów oraz trawy. Wzdłuż samej rzeki od ronda aż do boisk siatkarskich prowadzić będzie brukowana aleja, która ma szanse stać się nowym, miejskim deptakiem – zapewnia pomysłodawca.  To pierwsza tego typu inwestycja w mieście nad Wartą. - Jesteśmy już na ostatniej prostej z pracami. Na ukończeniu są już ścieżki, trwają prace nad centralnym placem. Posadzona jesienią zieleń lada dzień zakwitnie – mówi  Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

I dodaje:  - Tworzymy częstochowianom nową przestrzeń spotkań i wypoczynku. Miejsce to będzie miało charakter otwarty i przeznaczone będzie dla każdego, kto chce przyjemnie spędzić czas w mieście. Chcemy sprawić, że bulwary Warty staną się modnym  i uczęszczanym miejscem integracji społeczności lokalnej, zabawy i spacerów.  Zależy nam na ożywieniu tej część Częstochowy, tworząc nowoczesną przestrzeń, podobną do tych, jaką mają duże miasta na zachodzie Europy. Tam pomysł się przyjął, liczmy na to, że w Częstochowie będzie podobnie.

Potencjał miejsca jest duży. W całej Europie nad dużymi rzekami powstają dziś zielone strefy relaksu, miejskie ogrody, amfiteatry, boiska i miejskie plaże.  – Przestrzeń oddamy mieszkańcom. Liczymy także na ich pomysłowość, jak wykorzystać miejski ogród do miejskich aktywności. Jesteśmy otwarci na pomysły. Zależy nam, aby to miejsce żyło, ale także, aby mieszkańcy mieli swój wkład w jego ożywienie i rozwój – zapewnia dyrektor galerii.

Pomysł galerii nie wziął się jednak znikąd. To efekt trendu, jaki przetacza się przez cały rynek galerii handlowych. Te coraz częściej stawiają narozwój stref relaksu, także poza swoim centrum handlowym. – Galerie handlowe stają się zielone i to dosłownie. Coraz więcej obiektów inwestuje w miejskie ogrody, ogrody na dachu czy zielone strefy wewnątrz galerii. To przestrzenie wyjęte z zakupów, spełniające nowe funkcje, do tej pory zarezerwowane np. dla miejskich parków. Ich celem jest zapewnienie nowoczesnego miejskiego miejsca wypoczynku, w których relaks można połączyć z aktywnościami – mówi Bugajczyk.

Nowa strefa powstała także z myślą o turystach i kierowcach poruszających się wzdłuż trasy DK1 – deklaruje galeria. Oprócz zieleni i ciekawych przestrzeni przyciągnąć ma ich m.in. parking autokarowy powstały w niedalekim sąsiedztwie strefy, ale także sama galeria ze swoimi sklepami, kawiarniami i restauracjami i ogólnodostępnymi toaletami.

Dla samej galerii taki ruch oznacza wyjście poza swoje mury. W przypadku Jurajskiej to nie pierwszy raz. Od blisko 9 lat przed galerią działają cieszące się popularnością boiska siatkarskie, na których wiosną i latem odbywają się turnieje i mecze. Boiska są także ogólnodostępne dla mieszkańców.

Bulwary Warty to już kolejna inwestycja Jurajskiej w ostatnim czasie. Sama galeria przechodzi ostatnio metamorfozę. Liftingowi poddawane jest m.in. wejście główne do galerii. Przestrzeń ta zyska nową aranżację oraz nowoczesne, designerskie oświetlenie. – Piękniejemy! Zmieniamy się, zarówno w swoim otoczeniu, jak również wnętrzach. Naszym celem jest być najnowocześniejszą galerią handlową w regionie, w której klienci mogą czuć się komfortowo, robiąc zakupy lub spędzając wolny czas – zapewnia Bugajczyk.

czytano: 177 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2018-04-03 10:37:11

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • Kupie wojskowe ...

  Gru 3, 2018

  Polskie i Zagraniczne przedwojenne z ...

 • Samochody do ...

  Gru 1, 2018

  Wynajem samochodów do ślubu z kierowcą, ...

 • Zlecę remont ...

  Lis 30, 2018

  Zlece remont domu (od zaraz) w Zawierciu. 

 • Kupię Toyotę ...

  Paź 18, 2018

  Kupię Toyotę Avensis I i II Kupie toyota ...

 • Przewóz ...

  Lip 3, 2018

  Organizowanie transportu Aut/Maszyn ...

 • Technik ...

  Mar 9, 2018

  Emtor Spółka z o.o. wyłączny ...

 • KUPIE LAWETE

  Mar 2, 2018

  Kupie lawete do worzenia samochodów lawete ...

 • Kupię ...

  Lis 18, 2015

  Kupię Mercedesa 124 W124 w124 190 W201 Skup ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna