Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Czy uważasz, że wydawanie setek tysięcy złotych z kasy miasta na Tour Pologne jest zasadne?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Przepychanki o referendum

Strona główna » Aktualności » Przepychanki o referendum

We wtorek 17 kwietnia na posiedzeniu Komisji Samorządu i Ładu Publicznego jej członkowie otrzymali do wiadomości dwa wnioski o przeprowadzenie w Zawierciu referendum. Oba podpisane przez grupy radnych. Jeden dotyczy planowanej budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie miasta, drugi zapłodnienia In vitro i zwolnienia z opłat za przejazdy w komunikacji miejskiej dzieci i młodzieży do lat 15.

Przypomnijmy, że  6 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Zawierciu złożono powiadomienie o zawiązaniu Komitetu Referendalnego ws. budowy kopalni cynku i ołowiu.

W jego skład weszli: Tomasz Dudek - pełnomocnik, Barbara Kozioł, Dariusz Bednarz, Tomasz Pacia, Mariusz Szczygieł, Damian Madejski, Edmund Kłósek, Jerzy Gębala, Zbyszek Wojtaszczyk, Marek Kijas, Justyna Gajek, Izabela Paciej, Agnieszka Domagała, Dawid Porębski, Jerzy Poznański, Marek Machelski.

Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali oba wnioski łącząc je w jeden. I tak najprawdopodobniej referendum odbędzie się 17 czerwca, a mieszkańcy odpowiedzą w nim na trzy pytania.

- Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni cynku i ołowiu?

- Czy jesteś za dofinansowaniem z budżetu Gminy Zawiercie zapłodnienia pozaustrojowego?- - Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 15 roku życia?

Przewidywany koszt referendum to ok 130 tysięcy złotych.

Co do potrzeby wyrażenia przez mieszkańców swojej opinii w tak ważnych sprawach radni byli zgodni. Jednak tak nagła „ kontrakcja” Rady z jej przewodniczącym Pawłem Kazirodem na czele, może budzić wątpliwości. Nie kryli tego radni Barbara Kozioł i Edmund Kłósek, którzy weszli w skład pierwszego komitetu. W trakcie słownej przepychanki Przewodniczący Kaziród zarzucił tym wszystkim radnym, którzy podpisali się pod pierwszym obywatelskim wnioskiem populizm i wręcz niespełnianie we właściwy sposób swojego mandatu. W rewanżu radna Kozieł zarzuciła mu tworzenie sztucznych podziałów wśród radnych.

- żadne pismo do mnie jako do przewodniczącego Rady nie wpłynęło. O tej inicjatywie dowiedziałem się z mediów. Dziwi mnie to, że podpisało się tam pięciu radnych  miejskich z Zawiercia, zamiast po prostu wystąpić z wnioskiem, jak inni radni zrobili to dzisiaj. Oni chyba zapomnieli, że są radnymi, bo taki powinien był być ich pierwszy ruch zamiast robić to "pod publikę".

Jeden z mieszkańców obecny na Sali zapytał Przewodniczącego wprost – O co tu chodzi, czy Rada chce podpiąć się pod inicjatywę komitetu obywatelskiego?

- Rada Miejska i miasto  Zawiercie od pewnego okresu czasu przygotowywała do ewentualnego przeprowadzenia referendum /…/ w stosownym terminie – tłumaczył się Kaziród – Termin obecny nie jest najlepszy ale jest wywołany inicjatywą właśnie grupy mieszkańców. Aby nie marnować pieniędzy na kilka różnych referendów powstał ten wniosek/…/ ostatecznie powinni decydować mieszkańcy. Ta grupa mieszkańców wywołała temat przedwcześnie ze szkodą dla naszego miasta/…/ to nie jest ten moment.

Jak dalej potoczy się sprawa referendum? Czy oddolny Komitet Referendalny zawiesi swoje działania?  Co na to mieszkańcy? Pokażą to najbliższe dni. Kwietniowa sesja zapowiada się gorąco. My ciekawi jesteśmy opinii Naszych Czytelników.

 

 

czytano: 211 razy

autor: Forum Express

data dodania: 2018-04-18 10:39:10

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • Szczenieta dog ...

  Gru 13, 2018

  Zapraszamy Szczenieta po wybitnych ...

 • Skupujemy ...

  Gru 10, 2018

  Pośredniczymy w sprzedaży udziałów w ...

 • Meble Borys - ...

  Gru 3, 2018

  Zajmujemy się produkcją mebli NA KAŻDY WYMIAR ...

 • Kupie wojskowe ...

  Gru 3, 2018

  Polskie i Zagraniczne przedwojenne z ...

 • Samochody do ...

  Gru 1, 2018

  Wynajem samochodów do ślubu z kierowcą, ...

 • ...

  Lis 30, 2018

  Restrukturyzacja w połączeniu z przejęciem ...

 • Zlecę remont ...

  Lis 30, 2018

  Zlece remont domu (od zaraz) w Zawierciu. 

 • Kupię Toyotę ...

  Paź 18, 2018

  Kupię Toyotę Avensis I i II Kupie toyota ...

 • kupię ...

  Paź 18, 2018

  kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 ...

 • KUPIĘ ...

  Paź 15, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna