Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj, na kogo oddałbyś (oddałabyś) swój głos?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Rada Gospodarcza przeciwko referendum ws. kopalni, finansowania in vitro i bezpłatnych biletów ZKM.

Strona główna » Aktualności » Rada Gospodarcza przeciwko referendum ws. kopalni, finansowania in vitro i bezpłatnych biletów ZKM.

W poniedziałek 23 kwietnia zebrała się tzw. Rada Gospodarcza, organ doradczy Prezydenta Zawiercia. Tym razem Rada wyraziła swoje stanowisk w sprawie zapowiadanego referendum, dotyczącego m.in. budowy kopalni rud cynku i ołowiu.

Członkowie jednoznacznie wypowiedzieli przeciwko tej formie demokracji po zapoznaniu się ze stanowiskiem Stowarzyszenia Nie dla Kopalni Cynku i Ołowiu. Skrytykowali obie inicjatywy przeprowadzenia referendum, zarówno Komitetu Referendalnego jak i Rady Miejskiej. Stwierdzili, że w tym czasie i najbliższym jest ono zdecydowanie niepotrzebne, wręcz szkodliwe dla miasta. Zaapelowali do obu inicjatorów o odstąpienie od tego zamierzenia.

- Społeczeństwo na dzień dzisiejszy nie jest przygotowane do do podejmowania takiej decyzji. Bowiem nie dysponuje pełną, obiektywną wiedzą na temat negatywnych skutków szkodliwości środowiskowej, ekonomicznej i zdrowotnej mieszkańców naszego miasta, powiatu i przyszłych pokoleń. Nie ma takiej możliwości, aby w tak krótkim czasie dać społeczeństwu obiektywną i pełną wiedzę na tak poważny temat – czytamy w stanowisku Rady.

Ponadto Rada Gospodarcza stwierdziła, że przeprowadzanie w takich okolicznościach referendum jest po prostu marnotrawieniem pieniędzy publicznych.

- Nie ulega wątpliwości, że obie inicjatywy przeprowadzenia referendum: zarówno inicjatywa Komitetu Referendalnego, jak i inicjatywa grupy radnych są elementem kampanii wyborczej i rodzajem wyścigu pomiędzy przyszłymi kandydatami na radnych. Niestety, każda inicjatywa przeprowadzenia referendum, bez względu na to czy pochodzi od grupy mieszkańców, czy od grupy radnych miejskich jest szkodliwa z punktu widzenia celu, jakim jest niedopuszczenie do budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie Zawiercia i służy wyłącznie potencjalnym inwestorom./…/ Rada Gospodarcza, jednoznacznie wyraża także negatywne stanowisko w sprawie przeprowadzenia referendum w dwóch pozostałych tematach: finansowania z budżetu miasta zabiegów in vitro i bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej dla młodzieży do lat 15. Do podjęcia takich decyzji nie jest potrzebne kosztowne referendum, mające przed wyborami cechy politycznego działania, co tak zostanie odebrane przez społeczeństwo. W kompetencji Rady Miasta leży podejmowanie takich decyzji, należy jednak wcześniej z całą merytoryczną mocą ocenić czy są to najważniejsze wydatki z naszych budżetowych środków, czy aby nie ma ważniejszych, jak choćby ukierunkowanie zwiększonych wydatków na edukację młodzieży szkół podstawowych, kulturę czy podnoszenie zdrowotności szkolnej młodzieży poprzez sport. Przypominamy, że młodzież otrzymuje już wsparcie finansowe z naszych podatków od rządu w postaci "500 plus", a jeżeli jeszcze należałoby wesprzeć najbiedniejsze dzieci, to należy to ukierunkować bezpośrednio do tych potrzebujących, a nie wszystkich. Nie ulegajmy modom przedwyborczym szerzącym się w niektórych samorządach- napisali dalej członkowie RG.

Wygląda na to, że zgodnie z naszymi przewidywaniami wszystko rozstrzygnie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej w środę 25 kwietnia. Zapytany przez naszą redakcję Pełnomocnik Komitetu Referendalnego – Tomasz Dudek o dalszy ciąg ich oddolnej inicjatywy, potwierdził stanowisko komitetu podtrzymujące potrzebę przeprowadzenia referendum. Jednocześnie poinformował, że podpisy popierające tą inicjatywę spływają do komitetu i jest ich z dnia na dzień coraz więcej.

czytano: 180 razy

autor: Forum Express

data dodania: 2018-04-24 19:41:58

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • POZYCZKI ...

  Sie 12, 2018

  Zajmujemy sie pozabankowym finansowaniem dla ...

  ost. tydzień
 • KUPIĘ ...

  Sie 11, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

  ost. tydzień
 • Schody Rintal ...

  Sie 7, 2018

  Skorzystaj z darmowych usług wiodącego ...

 • Skup Spółek ...

  Lip 20, 2018

  Skup Zadłużonych Spółek - Skup ...

 • Skup ...

  Lip 10, 2018

  Zarządzanie Kryzysowe to nasza specjalność od ...

 • Przewóz ...

  Lip 3, 2018

  Organizowanie transportu Aut/Maszyn ...

 • KUPIE WOJSKOWE ...

  Cze 21, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

 • POZYCZKI ...

  Cze 12, 2018

  Zajmujemy sie pozabankowym finansowaniem dla ...

 • garaż ...

  Cze 5, 2018

  garaz blaszany 3 x5 za 1250 zł z dostawa i ...

 • POZYCZKI ...

  Maj 25, 2018

  Zajmujemy sie pozabankowym finansowaniem dla ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna