Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Czy uważasz, że wydawanie setek tysięcy złotych z kasy miasta na Tour Pologne jest zasadne?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Będzie referendum, ale w wersji Rady Miejskiej

Strona główna » Aktualności » Będzie referendum, ale w wersji Rady Miejskiej

Zgodnie z przewidywaniami sesja Rady Miejskiej Zawiercia, która odbyła się 25 kwietnia miała przebieg burzliwy, a chwilami można było odnieść wrażenie, że radni zapomnieli o elementarnych  normach kultury. Przerywanie sobie nawzajem, obrażanie oponentów, śmiechy na sali, wypisz, wymaluj obrady Sejmu, tylko w małomiasteczkowym wydaniu.

Głównym motywem sesji było oczywiście referendum, o którym tak głośno zrobiło się w mieście w ostatnich dniach. Nie było więc, dla nikogo zaskoczeniem, że radni podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawach: budowy kopalni cynku i ołowiu, finansowaniu in vitro i bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży do lat 15.

W odróżnieniu od Inicjatywy oddolnej Komitetu Referendalnego, wersja Rady Miejskiej różni się zestawem pytań i mocno przyśpieszonym terminem. Referendum odbędzie się 17 lub 24 czerwca 2018. Mieszkańcy będą odpowiadać na trzy pytania. Czy jesteś za dofinansowaniem z budżetu Gminy Zawiercie zapłodnienia pozaustrojowego? Czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego publicznego autobusowego transportu zbiorowego na terenie Gminy Zawiercie dla dzieci i młodzieży do ukończenia 15 roku życia? Czy jesteś za lokalizacją na terenie Zawiercia kopalni cynku i ołowiu?

Na początku radny Edmund Kłósek przedstawił stanowisko klubu radnych Niezależnej Alternatywy Wyborczej.

- Klub NAW, a także radna Barbara Kozioł,  będą głosować przeciwko. W tak krótkim terminie nie przeprowadzi się wystarczającej kampanii informacyjnej. Do podjęcia dwóch pozostałych decyzji nie potrzeba referendum, bo to kompetencja Rady. Proszę też o głosowanie imienne.

Jak się później okazało jego wniosek nie został uwzględniony ze gdyż zawierał braki proceduralne.

Radny Chłosta zapowiedział głos przeciw - bo szkoda mi tych 130 tys. zł, które można wydać na inny cel uzasadniał.

Radna Benc wniosła „o poszerzenie zakresu pytań: Czy jesteś za przyznaniem mieszkańcom z budżetu Miasta Zawiercie zapomogi z tytułu urodzenia dziecka? Czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Miasta Zawiercie systemu rowerów miejskich. Myślę ze moja propozycja jest logiczna i spójna, więc proszę o przychylenie się do niej”

Nikt się do jednak do tej propozycji nie przychylił Trzeba jednak przyznać, że propozycja „zawierciańskiego becikowego” jest bardzo ciekawa i szczególnie chwytliwa w obliczu zbliżających się wyborów

Jak zawsze swoje trzy grosze musiała dołożyć radna Mićka. Sprawiająca wrażenie wszystkowiedzącej i najbardziej zorientowanej, radna wzięła na swoje barki ciężar wytłumaczenia zawiłości sprawy.

Być może nie wszyscy mieszkańcy są świadomi tego, co się dzieje. Ja bym chciała wytłumaczyć wszystkim, dlaczego tu jesteśmy i od czego się to zaczęło. Inicjatorami referendum jest Niezależna Alternatywa Wyborcza i radna Barbara Kozioł. O tym dowiedzieliśmy się dwa tygodnie temu. Zadaliśmy sobie pytanie o to, czym się różnie referendum społeczne od takiego, które uchwala Rada Miasta. Różni się tym, że to społeczne musi zebrać podpisy, a to uchwalane przez radnych nie musi. Społeczne referendum kalendarzowo wg. terminów odbyłoby się we wrześniu. Tutaj, ponieważ nie musimy zbierać podpisów, odbędzie się ono w czerwcu, na odpowiednio wcześniej przed wyborami, więc kampania informacyjna nie będzie miała związku z kampanią wyborczą, co jest uczciwe”| 

Nie obyło się od osobistych wycieczek radnej do radnego Kłóska.

„jako radni chcieliśmy zapytać mieszkańców o inne ważne kwestie. Skoro Pan Edmund miał taką fantazję żeby zapytać o kopalnię, to, dlaczego my nie możemy zapytać o in vitro i komunikację. Pan może, a my nie?”

Potem przyszła kolej na dyskredytację Komitetu Referendalnego.

 „Wiemy, że w imieniu społecznego referendum, spotyka się człowiek, który jest pełnomocnikiem wyborczym byłego Prezydenta Zawiercia. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za tym referendum”.

Dywagacje radnej Mićki wyraźnie zdenerwowały radną Kozioł.

 „ Pani Ewo - pani się chyba zagalopowała. Obraziła pani tutaj wiele osób. Grupa referendalna nie składała się tylko z radnych, ale przede wszystkim z mieszkańców. Firma kanadyjska cały czas stara się, aby ta kopalnia powstała. Pani Ewa uważa, że lepiej przeprowadzi kampanię informacyjną. Pani Ewa ma chyba monopol na wiedzę i informację. Uważam, że temat kopalni jest tak poważnym tematem, że to mieszkańcy sami powinni podjąć decyzję. To są inteligentni ludzie w naszym mieście i sobie poradzą z kampanią informacyjną i dadzą radę”

Niestety, te ostatnie słowa radnej Barbary Kozioł wzbudziły na sali śmiech niektórych radnych.

Paweł Kaziród stopował wypowiedzi radnej Kozioł uznając je za niemerytoryczne, jednocześnie zarzucając jej nieczytanie materiałów sesyjnych. Zresztą, nieco później zirytowany Przewodniczący Rady niezbyt grzecznie odgryzał się wspomnianemu już Edmundowi Klóskowi.

W głosowaniu spornej uchwały za jej przyjęciem opowiedzieli się:. Za referendum głosowali: Ewa Mićka, Paweł Kaziród, Grzegorz Kwiecień, Michał Myszkowski, Leopold Stawarz, Paweł Domagała, Michał Szota, Ewa Paluchowska, Wiesław Kulawiak, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Edyta Grzebieluch i Damian Świderski. Przeciw zagłosowali: Tomasz Pacia, Edmund Kłósek, Zbyszek Wojtaszczyk, Jarosław Chłosta, Barbara Kozioł i Mariusz Golenia. Wstrzymali się od głosu: Małgorzata Benc i Grzegorz Przybysz. 

 

 

 

 

czytano: 196 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2018-04-26 10:07:20

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • Szczenieta dog ...

  Gru 13, 2018

  Zapraszamy Szczenieta po wybitnych ...

 • Skupujemy ...

  Gru 10, 2018

  Pośredniczymy w sprzedaży udziałów w ...

 • Meble Borys - ...

  Gru 3, 2018

  Zajmujemy się produkcją mebli NA KAŻDY WYMIAR ...

 • Kupie wojskowe ...

  Gru 3, 2018

  Polskie i Zagraniczne przedwojenne z ...

 • Samochody do ...

  Gru 1, 2018

  Wynajem samochodów do ślubu z kierowcą, ...

 • ...

  Lis 30, 2018

  Restrukturyzacja w połączeniu z przejęciem ...

 • Zlecę remont ...

  Lis 30, 2018

  Zlece remont domu (od zaraz) w Zawierciu. 

 • Kupię Toyotę ...

  Paź 18, 2018

  Kupię Toyotę Avensis I i II Kupie toyota ...

 • kupię ...

  Paź 18, 2018

  kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 ...

 • KUPIĘ ...

  Paź 15, 2018

  Kupię stare wojskowe odznaki, odznaczenia, ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna