Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

Czy uważasz, że wydawanie setek tysięcy złotych z kasy miasta na Tour Pologne jest zasadne?

archiwum ankiet
Ciekawostki
 • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
 • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
 • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Kolejna sesja nadzwyczajna i kolejna kłótnia

Strona główna » Aktualności » Kolejna sesja nadzwyczajna i kolejna kłótnia

W poniedziałek 21 maja o godzinie 15.00 w zawierciańskim magistracie odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Nagłe (nadzwyczajne terminy), miejsce(mała salka obrad na pierwszym piętrze}, późna godzina i brak informacji dla mieszkańców o sesji, wydają się być nieprzypadkowe. Jak najmniej świadków, co tu kryć, czasami żenujących zachowań radnych.

Zgodnie z przewidywaniami punktem zapalnym „dyskusji” okazało się referendum w sprawie kopalni cynku i ołowiu, finansowania in vitro z budżetu miasta i bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do 18. Stało się tak za sprawą punktu dotyczącego powołania Miejskiej Komisji ds. Referendum Lokalnego.

Zaczęła radna Małgorzata Benc przedstawiając pismo pełnomocnika Komitetu Referendalnego – Tomasza Dutka z dnia 14 maja o odstąpieniu od zamiaru przeprowadzenia referendum gminnego. Jej zdaniem należy zastanowić się na tym, aby rzeczywiście z niego się nie wycofać.

Z takim stanowiskiem nie mogła się zgodzić radna Mićka, Dla niej pełnomocnik komitetu Tomasz Dudek nie jest osobą decyzyjną, aby odwołać referendum, żeby je odwołać powinni podpisy złożyć pozostali członkowie. Nie odbyło się od osobistych wycieczek.”Słyszeliśmy na ostatniej sesji deklaracje Pani radnej Kozioł o wycofaniu się z tej inicjatywy. To nie nastąpiło”.

Wreszcie jej zdaniem po opublikowaniu w dzienniku urzędowym uchwały w tej sprawie jest na to już za późno. Referendum trzeba przeprowadzić.

Swoje trzy grosze wtrącił przewodniczący Kaziród - Rada Miejska w Zawierciu to nie przedszkole. Trzeba być odpowiedzialnym za wszystko, co robimy. Inicjatorzy powinni postąpić zgodnie z tym, co deklarowali 30 kwietnia. Ja nie widzę możliwości wycofania się z referendum. To szansa dla mieszkańców na bezpłatną komunikację miejską, poznanie opinii mieszkańców o in vitro,

Kolejna odkrywcza teza przewodniczącego jeszcze niedawno negującego wydanie 130 tys. zł na referendum, była lekko szokująca. - większość tej kwoty wpłynie do mieszkańców naszego miasta, którzy będą zasiadali w komisjach obwodowych. Jego zdaniem trzeba namawiać do tego najbiedniejszych mieszkańców Zawiercia. Trzeba też zaznaczyć, że Pan Przewodniczący coraz częściej nie panuje nad salą i musi podnosić głos lub przerywać wypowiedzi radnych szczególnie tym, którzy mają odmienne zdanie od niego. Na sugestię radnego Chłosty, że Rada Miejska może wszystko rzucił „ w NAWie możecie wszystko, w Radzie nie”. Po czym zapewniał, że „ja wszystkich radnych bardzo szanuję… nie wiem, dlaczego jest uśmiech ze strony Barbary Kozioł. Możemy się różnić w zdaniach, ale głosujemy większością” 

Radny Zbyszek Wojtaszczyk prosił kilkakrotnie o opinię prawnika, ale się nie doczekał.

Jarosław Chłosta pytał, „czy coś się stanie, jeśli nie powołalibyśmy tej komisji? Logika wskazuje nie ma komisji, nie ma referendum. Innego zdania był zastępca prezydenta Marek Borowik. - W podjętej uchwale o referendum są wyznaczone terminy w załączniku, jednym z nich jest komisja miejska. Dziś jest termin graniczny powołania Miejskiej Komisji Referendalnej.

Nie przeszkodziło mu to później stwierdzić, że dopóki referendum się nie odbywa jest możliwość jego odwołania.

O skutki finansowe dla budżetu Gminy pytała radna Benc w przypadku gdy mieszkańcy pozytywnie odpowiedzą na pytania referendalne.  Jak wynikło z odpowiedzi Marka Borowika tylko wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejska dla dzieci i mlodzieży, to koszt około miliona złotych rocznie.

Radny Grzegorz Kwiecień zarzucił Małgorzacie Benc, że jej partia PIS wygasza temat in vitro, a Michał Szota stwierdził, że wycofanie się z referendum byłoby niekompetentne i zrobiłby z siebie wariata przed mieszkańcami.

„Nie róbmy z tego kampanii wyborczej. Dajmy szansę, żeby zaoszczędzić te 130 tys. zł. Zróbmy to referendum razem z wyborami samorządowymi, nie będzie wtedy kosztów. Przekonywał wszystkich Grzegorz Przybysz, Niestety bez skutku.

Ostrą wymianę zdań zakończył wniosek formalny o zakończenie dyskusji, który radni przyjęli większością głosów. Następnie radni podjęli sporną uchwałę o powołaniu Miejskiej Komisji Referendalnej.. Za głosowało 9 radnych, przeciw 6, a 2 wstrzymało się od głosu. Tym samym Rada Miejska Zawiercia zrobiła kolejny krok w kierunku referendum. Czy słuszny pozostawiamy do oceny Naszym Czytelnikom?

czytano: 263 razy

autor: ForumEEpress

data dodania: 2018-05-22 12:48:53

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Ogłoszenia
 • Samochody do ...

  Gru 1, 2018

  Wynajem samochodów do ślubu z kierowcą, ...

 • Technik ...

  Mar 9, 2018

  Emtor Spółka z o.o. wyłączny ...

 • KUPIE LAWETE

  Mar 2, 2018

  Kupie lawete do worzenia samochodów lawete ...

 • Kupię ...

  Lis 18, 2015

  Kupię Mercedesa 124 W124 w124 190 W201 Skup ...

zobacz wszystkie dodaj nowe
Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna