Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
  • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
  • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
  • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Bogdan Dworak Honorowym Obywatelem Zawiercia

Strona główna » Aktualności » Bogdan Dworak Honorowym Obywatelem Zawiercia

Bogdan Dworak, poeta i prozaik, autor wielu książek i publikacji został  Honorowym Obywatelem Zawiercia. Stosowną uchwałę podjęli radni na ostatniej w tej kadencji sesji Rady Miejskiej.

Bogdan Dworak urodził się w Zawierciu w 1933 roku. Jest synem przedwojennych kupców z Zawiercia. Do szkoły średniej uczęszczał w Stalinogrodzie (Katowice) gdzie, jako syn kupca ukończył średnią szkołę o profilu handlowym. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej i Wydziale Socjologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, związał się ze środowiskiem literackim Warszawy. Był członkiem Koła Młodych Związku Literatów Polskich.
Kierował klubem NOVUM w Pałacyku Szymańskiego. Był związany z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. 
Był redaktorem i członkiem kolegiów redakcyjnych gazet ukazujących się na terenie Zawiercia i Ziemi Zawierciańskiej.
 

Jest pomysłodawcą i współorganizatorem i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka oraz Konkursu Literackiego im. Haliny Snopkiewiczowej w Zawierciu.
Bogdan Dworak organizuje od czterdziestu lat spotkania autorskie i literackie, podczas których przedstawia publiczności to, co w kulturze lokalnej, regionalnej, krajowej i światowej jest warte do usłyszenia i poznania. Założył i opiekował się grupą literacką „Szalej" promując młodych poetów. Był wykładowcą  i opiekunem warsztatów literackich dla młodych twórców z województwa śląskiego.
Bogdan Dworak to autor setek felietonów i szkiców literackich. Twórca autobiograficznych, biograficznych i literackich gawęd, szkiców o zawiercianach. Propagator twórców kultury wywodzących się z Zawiercia,.W swojej twórczości literackiej i publicystycznej, beletryzowanych felietonach wprowadza nazwiska i imiona autentyczny ludzi z miasta, Zawiercian, wśród który żyje.

W latach 1990-1994, Był radnym Rady Miejskiej Zawiercia przewodniczącym Komisji Kultury. Z jego inicjatywy przywrócono historyczne nazwy ulic Zawiercia. Jest Kawalerem Krzyża Orderu Odrodzenia Polski (2013), Honorowej Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej i Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

 

Bogdan Dworak jest po Leszku Dutce, Władysławie Żuyku i Wiesławie Ochmanie, czwartym

czytano: 846 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2018-10-19 12:30:23

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna