Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
  • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
  • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
  • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Od ścierniska do schroniska

Strona główna » Aktualności » Od ścierniska do schroniska

Z właścicielem Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu, Rafałem Żmudą oraz wiceprezes Fundacji Do serca przytul Psa, Martą Szulakiewicz rozmawia Benedykt Freihofer

- Ostatnio dość głośno jest o schronisku dla zwierząt w Zawierciu. Dyskutują o nim radni i mieszkańcy. W mediach społecznościowych pojawiła się nawet akcja #muremzaschroniskiemwzawierciu! Mówi się, że jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania w związku ze zbliżającym się końcem dzierżawy gruntu, na którym jest usytuowany oraz uciążliwościami związanymi z działalnością pobliskiego ZGK. Lokalne media twierdzą, że chcecie zmiany lokalizacji. Proszę, więc o konkretną odpowiedź. Czy chcecie tego?

Rafał Żmuda – Zdecydowanie jesteśmy za tym, żeby to funkcjonowało w tym miejscu i mam nadzieję , że będzie możliwe normalne funkcjonowanie bez zapylenia i latających śmieci, które praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Marta Szulakiewicz – Ponadto nie jesteśmy w stanie przenieść wszystkiego, co tyle lat to się tworzyło z tyloma osobami zainteresowanymi, które przyjeżdżały i nam pomagały. A 6 lat temu zaczynaliśmy od zera, wtedy w tym miejscy było szczere pole.

- W waszej obronie staje wielu ludzi i to nie tylko z Zawiercia.

Marta Szulakiewicz – Działamy na terenie całej Polski, kontaktują się z nami także ludzie z zagranicy.
Rafał Żmuda – Nic dziwnego, zrobiliśmy wiele dobrego, ludzie nas cenią i kochają. Zawsze staraliśmy się robić to dla dobra zwierząt i ludzi, aby to było fajne miejsce.

- O ile wiem staraliście się o wykup tego terenu?

Rafał Żmuda – Tak, bo chcemy inwestować i się rozwijać. W planach mamy m.in. podgrzewane kojce, szpitalik dla zwierząt, dokończenie ogrodzenia całej działki.
Marta Szulakiewicz – W związku z tym w styczniu zwróciliśmy się do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych o wykup tego terenu. Niestety do dziś nie mamy odpowiedzi. Nikt nie chce z nami rozmawiać.

- Przejdźmy do sprawy, którą mieszkańcy odczytują, jako konflikt schroniska z pobliskim ZGK Mówi się o zapyleniu, fruwających śmieciach itd.

Marta Szulakiewicz – Dokładnie tak, w pewnych momentach my nie możemy pracować na placu tylko w budynku bo się po prostu nie da.

- Głośno było też o próbie sprzedaży przez ZGK sąsiednich działek.

Rafał Żmuda – Tak, chodzi o działki sąsiadujące z nami od strony północnej. Ok. 3,5 hektara. Działki, które w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na składowiska odpadów. Przetarg ogłoszono 10 kwietnia. Ciekawe jest, że w marcu pojawili się u nas architekci z gotowym projektem budowy ogromnej hali. Z jakim przeznaczeniem, tego nam nie ujawnili.

A czy Gmina Zawiercie w jakikolwiek sposób Wam pomaga?

Rafał Żmuda – Nie, utrzymujemy się wyłącznie z naszej działalności i przetargów na zapobieganie bezdomności zwierząt. Nie są to jakieś wielkie pieniądze. Jest to zadanie całoroczne. Średnio notujemy ok. 700 wyjazdów w ciągu roku. Pracujemy 24 godziny na dobę.

- Jakie są koszty dzierżawy terenu?

Marta Szulakiewicz – Z podatkami to ok. 50 tysięcy złotych.

- Czego Wam życzyć na zakończenie naszej rozmowy?

Marta Szulakiewicz i Rafał Żmuda – Żeby nam nie przeszkadzano i pozwolono robić to co umiemy najlepiej i to co kochamy.

- Tego Wam życzymy.

Od redakcji (z ostatniej chwili):
Medialny szum i petycja podpisana już przez ponad 3 tysiące osób sprawiła chyba, że tuż po naszej wizycie w schronisku w Urzędzie Miasta doszło do spotkania przedstawicieli schroniska, Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Jak czytamy w komunikacie Prezydenta poruszono dwie istotne kwestie. Lokalizacji schroniska i związanych z tym obecnie uciążliwości oraz dzierżawy terenu, na którym obecnie znajduje się ten obiekt.
Prezes ZGK Krzysztof Tomczak przekazał, że spółka jeszcze w tym roku chce rozpocząć budowę nowoczesnej sortowni, która rozwiąże problem. Już zlecono podwyższenie ogrodzenia. Dodatkowo ma zostać zamontowana specjalna siatka, która zatrzyma odpady. Ma również powstać magazyn surowców, który także będzie stanowił barierę.

Podczas spotkania przedstawiono kilka możliwych rozwiązań, w tym m.in. przedłużenie dzierżawy. Obecnie wszystkie koncepcje są analizowane zarówno przez PUK, jak i przez schronisko. Następne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na piątek.

Powiało, więc z lekka optymizmem. Jednak jak podkreślili przedstawiciele schroniska w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją, dopóki nie będą mieli umowy na ręce, dopóty nie będą mogli spać spokojnie.

 

czytano: 228 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2020-05-15 13:21:08

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna