Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

ITCOMP - internet, telewizja, telefon
Ankieta

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
Ciekawostki
  • W 1669 r. Kromołów - najstarszą dzielnicę Zawiercia w drodze na swoją koronację odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowieckiwięcej
  • Pierwsza wzmianka o jednej z obecnych dzielnic Zawiercia pochodzi z 1220, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym jako osobna wieś wymieniona jest w staropolskiej formie Zirkowycze obecna dzielnica Żerkowicewięcej
  • Klub Sportowy Warta Zawiercie powstał w 1921 roku. W latach 1930 oraz 1932 Warta uczestniczyła w barażach o I ligę. Obydwa mecze zakończyły się jednak porażką.więcej

Siatkarskich wspomnień czar

Strona główna » Aktualności » Siatkarskich wspomnień czar

Gdy przypominają się czasy MKS-u Warty Zawiercie to myślimy o nazwiskach pokroju Kustry, Kozła, Oprządka. Lecz zapominamy kto tak naprawdę ich tego wszystkiego nauczył. Oto rozmowa z trenerem, który wytrzymał na swoim stanowisku przez 9 lat Bogdanem Orubą.

- Jak zaczęła się Pańska przygoda z siatkówką ?
- W siódmej klasie szkoły podstawowej nr 3, zdobyliśmy wtedy wicemistrzostwo Śląska.
- Dlaczego pan pokochał ten sport ?
- Pokochał to za duże słowo polubiłem. „Zaraził” mnie tym mój nauczyciel prof. Marian Bartolewski.
- Jak Pan to robi, że swoją miłością do siatkówki potrafi Pan zarazić tylu młodych ludzi ?
- Nauczyli mnie tego na studiach. Ciężko to określić, ponieważ wynika to z takiego samoistnego przekazu. Jeśli robisz w życiu to co lubisz to potrafisz trafić z tym do drugiego człowieka.
- Czy sprawia Panu satysfakcję trenowanie młodych siatkarzy ?
- Większą niż dorosłych. To budujące uczucie gdy na sale gimnastyczną przychodzi młody człowiek. Po kilku latach ciężkiej pracy wychodzi z niej młody, zdolny sportowiec.
- Jakie miałby Pan rady dla młodych ludzi chcących uprawiać ten jakże piękny sport?
- Przede wszystkim konsekwencja w działaniu, dążeniu do celu, systematyczność. Jeśli nie uczęszczasz na treningi systematycznie twój talent nie rozwija się tak jak może. Najważniejszą umiejętnością w tym wszystkim jest pogodzenie nauki ze sportem. Sportowcy tego czasu mają mniej ponieważ mają treningi. Wiadomo ktoś może być na treningu, a kto inny gapić się w sufit. To marnowanie czasu. Ale uogólniając sportowcy muszą umieć podzielić dobę, aby zregenerować siły, trenować, uczyć się i mieć jakieś prywatne życie.
- Co skłoniło Pana do trenowania MKS-u Warty Zawiercie ?
- To była naturalna kolej rzeczy. Skończyłem studia, przeprowadziłem się do Zawiercia. Była taka niepisana umowa między mną, a prof. Bartolewskim, że po moich studiach on obejmie zespół Politechniki Częstochowskiej, a ja pójdę uczyć do I LO w Zawierciu. Po jego tragicznej śmierci przejąłem wszystko po nim. Po skróceniu sezonu juniorów zgłosiłem ich do seniorskich rozgrywek. Moi chłopcy w rozgrywkach swojej kategorii wiekowej grali jako Warta Zawiercie, a w rozgrywkach IV ligi jako MKS Warta Zawiercie i awansowali do III ligi.
- Czego oczekuje Pan od „dzisiejszej” Warty ?
Przede wszystkim wyników, dobrej gry oraz awansu. Może w dalszej kolejności nie oczekuje, lecz życzę aby zrodził się siatkarski talent na miarę mojego wychowanka olimpijczyka Władysława Kustry.
- Kiedy Pan trenował kto był trenerskim idolem, którego Pan podpatrywał, naśladował?
- Wagner, nawet był tu dwa razy w Zawierciu. Raz na organizowanych przez nas Półfinałach Mistrzostw Polski. Miałem okazję z nim rozmawiać. Był to świetny facet. Także na uczelni w Krakowie miałem świetnego trenera, który wpoił mi kilka kanonów. Najważniejsze to nie karać zawodnika od razu gdy coś źle zrobił. Należy zastanowić się, czy ja go tego nauczyłem.

Od redakcji:
 
Miejmy nadzieję, że życzenia byłego trenera Pana Bogdana Oruby się ziszczą. Nasz klub KS Warta Aluron Zawiercie awansuje, a całe miasto będzie dumne ze swoich siatkarzy.
 

rozmawiał Paweł Jędruszek

czytano: 2055 razy

autor: zawiercie24.info

data dodania: 2012-01-19 13:38:11

Wasze komentarze

dodaj komentarz
wszystkich komentarzy: 0

Linki

Jurajski Portal Informacyjny
ul. Szymanskiego 20/21, 42 - 400 Zawiercie

tel.: 797 451 414
e-mail: kontakt@zawiercie24.info

Zawiercie Jurajski Portal Informacyjny. informacje, aktualnościi, sport, turystyka, kultura, gospodarka. Skuteczna reklama, bezpłatne ogłoszenia drobne. Ciekawe zdjęcia i filmy.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna